Ilkka Kanerva

Kokoomus
Kokoomus »

Henkilökuva

Ilkka Kanerva on toiminut Kokoomuksen kansanedustajana vuodesta 1975. IKE on Suomen historiassa kaikkien aikojen pisimpään työskennellyt kansanedustaja. IKE on toiminut ministerinä kolmessa eri hallituksessa. Hän sai ministerin arvon vuonna 2017.

Täydellinen nimi: Kanerva, Ilkka Armas Mikael
Syntymäaika ja -paikka: 28.1.1948 Lokalahti
Koulutus: Ylioppilas 1968, Valtiotieteen maisteri 1980
Ammatti: Kansanedustaja
Sotilasarvo: Reservin majuri
Avopuoliso: Elina Kiikko
Lapset: Julia 1973, Laura 1978
Kotikunta: Turku
Vaalipiiri: Varsinaissuomi 27.9.1975 –

PUHEITA JA KIRJOITUKSIA