Henkilökuva

Ilkka Kanerva on ennen muuta parlamentaarikko. Hän on toiminut kansanedustajana vuodesta 1975, ja on Kokoomuksen kaikkien aikojen pitkäaikaisin sekä kansanedustaja että ministeri.

Täydellinen nimi: Kanerva, Ilkka Armas Mikael
Syntymäaika ja -paikka: 28.1.1948 Lokalahti
Koulutus: Ylioppilas 1968, Valtiotieteen maisteri 1980
Ammatti: Kansanedustaja
Sotilasarvo: Reservin majuri
Avopuoliso: Elina Kiikko
Lapset: Julia 1973, Laura 1978
Kotikunta: Turku
Vaalipiiri: Varsinaissuomi 27.9.1975 –
Osoite / työpaikka: Ilkka Kanerva, 00102 Eduskunta